• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/profile.php?id=100005056667424
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+90 545 263 01 63

Şalgamın Faydaları

Şalgamın Faydaları

Şalgamın içerdiği birçok vitamin, mineral ve bileşenler sağlık açısından önemli katkılar sağlar. Bu özelliği sayesinde şalgam, kalp sağlığını korumaktan kanserle mücadeleye, cilt sağlığından damar sağlığına kadar birçok açıdan sağlığımıza hizmet etmektedir.

 

İçerdiği Omega-6 yağları ve diyet lifleri sağlığımıza olan faydaların alanını daha da genişletmektedir. Diyet lifleri genel anlamda sindirim sistemi sağlığını korumaya yardımcı olurken Omega-6 yağları saç ve cilt sağlığından iltihaplara kadar birçok alanda sağlığımıza hizmet eder.

 

Şalgam Kanseri Önler: Şalgam kanser hastalığı ile mücadele eden sebzeler arasındadır. Şalgam diğer sebzelerde olduğu gibi kanser hastalığı ile mücadele edecek doğal besinler ve antioksidanlar açısından zengindir. Şalgamın içerdiği glukozinolat seviyesi çok fazladır. Laboratuvar araştırmaları glukozinolat bileşeninin karaciğerdeki toksinler ve kanserojen maddelerle etkileyici bir şekilde mücadele ettiğini ortaya koymaktadır. Hatta bu maddenin tümörlerin büyümesini önlediği söylenmektedir. Bunun dışında şalgamın etkili bir antioksidan olması kansere neden olan serbest radikallere karşı bünyeyi koruduğunu söyleyebiliriz. Antioksidan özelliği sayesinde şalgam serbest radikallerin vücuttan atılmasını sağlar.

 

 

 

Şalgam Kalp Sağlığını Korur:  Şalgam, kalp krizi ve kalp hastalığının önlenmesinde önemli rol oynadığı düşünülen çok önemli bir anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Bu özelliği sayesinde kolesterolü sağlıklı seviyede tutmayı başarır, bunda folatlar da önemli rol oynarlar. Ayrıca kalp damar sağlığı için çok önemli olan B vitaminini fazla miktarda içermektedir.

 

Şalgam Bağışıklık Sistemini Korur:  Şalgam C, A, E vitaminleri açısından oldukça zengin bir besin maddesidir. Bunun yanında manganez ve beta-karoten de dahil olmak üzere çok sağlam bir antioksidan özelliğinin olması bağışıklık sistemine inanılmaz katkı sağlar. Şalgamın kökleri C vitamini daha fazla içerir ve özellikle yaprakları antioksidan özelliği daha fazladır. Çok etkili bir antioksidan olması serbest radikalleri ortadan kaldırmasının yanında hücrelerin yenilenmesi, hasarlı hücrelerin onarılması, hücrelerin sayısının artması, DNA hasarlarının giderilmesinde bağışıklık sisteminin ihtiyaç duyduğu besinlerin sağlanması gibi birçok açıdan katkı sağlar. Bütün bu katkıları ile şalgam çelik gibi bir bağışıklık sisteminin temellerini atmaya yardımcı olur.

 

Bağırsak Hastalıklarına İyi Gelir: K vitamini ve omega-3 yağ asitleri: şalgam bu iki mükemmel anti-enflamatuvar maddelerin kaynağıdır. K vitamini, vücudun enflamatuvar sisteminin güçlü bir düzenleyicisidir. Yapılan birçok bilimsel araştırma, omega-3 yağ asitlerinin, vücudun enflamasyon sistemini ciddi anlamda desteklediğini ve kronik enflamasyonun sonucu olabilecek kalp, artrit ve diğer hastalık riskini azaltmaya yardımcı olduğunu ortaya koymuştur. Bunun yanında bağırsak hastalıklarına karşı tedavi amaçlı olarak kullanılacağı gibi bağırsakları hastalıklara karşı koruma özelliği vardır.

 

Şalgam Sindirim Sistemi Sağlığını Korur:  Şalgam vücudun sindirim sistemini desteklemeye yardımcı olan  lifi yüksek miktarda içermektedir. Bu konuda yapılan bazı bilimsel araştırmalar, şalgamın içerdiği element ve bileşenlerin sindirim sistemini enfeksiyonlardan ve bazı zararlı bakterilerden koruduğunu ortaya koymuştur.

 

Şalgam Kemik Sağlığını Korur: Şalgamın bol miktarda içerdiği kalsiyum ve potasyum, sağlıklı kemik gelişimi ve osteoporoz gibi kemik hastalıklarını önlemek için yardımcı olur. Özellikle çocukların sağlıklı iskelet sahibi olmalarına ciddi katkıda bulunabilir.

 

 

 

Şalgam Kilo Vermeye Yardımcı Olur: Yüksek miktarda diyet lifi içermesi bağırsakların sürekli hareket halinde olmasını sağlar. Bunu ise bünyenin gereksiz maddeleri daha hızlı dışarı atmasına yardımcı olur.  Bütün bunların yanında iyi miktarda su içerdiği için kabızlık sorununa da alternatif çözümler sunabilir.

 

Şalgam Suyunun Faydaları

Şalgam suyunun tadından ve acılığından şikayet edenler aslında ön yargılı davranıyorlar, şalgam suyunu içtikten birkaç dakika sonra o acılık nefis bir lezzete dönecektir. Doğal vitamin ve minerallerle yüklü bu mucizevi içecek bir çok açıdan sağlık için faydalıdır.

 

Yabancılar şalgam suyunu Türklerin milli içeceği olarak görürler. Şalgam suyu tek başına tüketilmez, çok acı olur bu yüzden farklı sebzelerle karıştırılmaktadır.

 

Şalgam suyunun hazırlandıktan hemen sonra taze olarak tüketilmesinde büyük fayda vardır.  Başka sebzelerle birlikte karıştırıldığında mükemmel bir potasyum deposuna dönüşür. Bunun yanında şalgam suyu A ve K vitaminleri açısından da zengindir.

 

Günlük olarak tüketilen şalgam suyunun faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz:

 

 

 

Şalgam suyu karaciğer ve mesane sorunlarını giderecek çok zengin besinler içermektedir, günde bir bardak tüketilmesi bu tür sorunları ortadan kaldırabilir.

Şalgam suyunun içerdiği bileşenler bünyede bulunan toksinlerin kolayca dışarı atılmasını sağlar bu işlem de kanserle mücadele gücünü arttırır.

Düzenli olarak şalgam suyu tüketimi obezite sorununu giderir.

Şalgam suyunun anemi hastalığına iyi geldiği söylenmektedir.

Yüksek miktarda C vitamini içermesi solunum yolu hastalıklarına iyi gelir, bronşları açar, astım ataklarının şiddetini azaltır.

Şalgam suyu vücutta ter ile meydana gelen kötü kokuları giderebilir.

Şalgam suyu kalp sağlığını korur, kan pıhtılaşmasına engel olur, damar sağlığı için önemli bir besin kaynağıdır.

Felç ve inme hastalıklarına yakalanma riskini azaltır.

Şalgam suyunun içerdiği zengin maddeler böbrek taşının düşürülmesine katkı sağlar.

Şalgam suyunun sinir sistemi üzerinde de önemli etkileri vardır, sinir sistemini güçlendirir, stresle mücadelede bünyeye yardımcı olur.

Bol miktarda potasyum ve kalsiyum içeren şalgam suyu kemik sağlığını da korumaktadır.

Flavonoid açısından da zengin olan şalgam suyu, kılcal damarların sağlığını korur, kanamalara karşı güçlendirir.

Kolon kanseri ve kolon tümörlerine alternatif tedavi olarak kullanılabilir.

Şalgam suyu çeşitli cilt sorunlarını giderebilir.

Aknelere karşı şalgam suyu etkili olabilir.

Kış aylarında soğuk algınlığından kaynaklanan grip, nezle gibi sorunların önlenmesine veya bunların tedavi edilmesine ciddi katkılar sağlayabilir.

Şalgam suyunun faydalarından maksimum derecede faydalanmak için evde doğal yollarla hazırlamanızı öneririz. Marketlerde satılan şalgam suyunun ne kadar sağlıklı olduğu herkesin malumu, marketlerdeki şalgam suları belki çok sağlıklı ortamlarda üretilmiş olabilir ama uzun süre beklemesi özelliğinin bir kısmını yitirmesine neden olur. Bu yüzden en mantıklı, ucuz ve sağlıklı yöntem şalgam suyunun evde hazırlanması.

Hava Durumu
Takvim
Saat
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam12
Toplam Ziyaret4923